Begurult az osztályfőnök

Ez itt a Jusztin utcai suli. Igazából dögunalom az egész. Reggel bejössz, becsengetnek, délután kicsengetnek, hazamész. De ma volt azért egy kis móka: begurult az osztályfőnök! Sőt, rögtön utána az igazgató is. De nem kell semmi rosszra gondolni, sőt! Mind a ketten nagyon jó kedvűek voltak, és az ofö azzal kezdte, hogy minden jó, ha a vége jó! Ezzel mindannyian egyetértettünk, mert amin begurultak, nem más volt, mint az a két bicaj, amit parkban elraboltak az osztálytársainktól!

Fel is pattant mindenki a helyéről, és volt éljenzés, meg a tapsvihar, az igazgató pedig tréfásan elmondta: nehogy azt higgyük, hogy ők voltak a tettesek, és azért került hozzájuk a két bringa! És igazából nem is volna itt a helyük a kerékpároknak. Csakhogy amikor ez az eset történt, úgy érezte, meg kell, hogy ismerjük mi is, hogyan dolgozik a rendőrség, mire van szükségük, hogy mielőbb nyakon csíphessék az elkövetőket - nem utolsó sorban pedig azt is jó tudni, hogy mire számíthat, aki bűncselekményt követ el!
Ezért megkérte a nyomozót, hogy jöjjön el a Jusztin utcai suliba, és tartson nekünk egy rendhagyó osztályfőnöki órát. Ő viszont nem kerékpárral érkezett, csak simán besétált az ajtón, de rögtön megismertük, mert úgy nézett, ki mint ahogyan mesélték: egy kedves hölgy volt.

Ő pedig töviről hegyire elmondott mindent, ami azután történt, hogy a biciklirablás után megtörtént a feljelentés.
Olyan ez, mint valami automata gépezet, aminek megnyomták az indítógombját. Rögtön működésbe lép, nyüzsgés támad, mindenki végzi a dolgát. A rendőrök először is nyomokat keresnek, ami annál könnyebb, minél kevesebb idő telik el a bűncselekmény és a feljelentés között. Ezért a rendőr néni először is megdicsérte a két gyereket, aztán a tanári kart is, hogy nem vártak napokig, s hogy jó személyleírást adtak. Azt ők kiosztották a nyomozó kollégáknak a rendőrségnél, ők pedig mindenkit megkérdeztek, aki a Park szomszédjában lakik. Így történhetett csak, hogy a rablók nem tudtak nyom nélkül kereket oldani, mert volt aki, látta, hogy merre kerekeztek. A személyleírás alapján pedig meg is találták őket – mert volt egy közeli lakó, aki még azt is tudta, hogy ki az a két nagyobb gyerek. Csakhogy a bringák nem voltak sehol!

A rendőrök ezért először is külön-külön elhívták azt a két nagyobb gyereket a rendőrségre. Pontosabban tanúként idézték be őket. Kiderült, hogy az egyik már 15 éves, a másik viszont még nem múlt el 14. A nyomozó néni többször elmondta nekünk az órán, hogy ez azért fontos, mert más-más szabályok vonatkoznak rájuk!
A kihallgatás természetesen mindig egyenként történik, de olyankor a gyerekeknek ott lehetnek a szülei is. A nyomozó néni elmondta, hogy az idősebb fiú szülei hívtak egy ügyvédet is. Megtudtuk, hogy a kihallgatásokon először is arra kell válaszolni, hogy például hol laknak, mi a nevük, hol és mikor születtek, mi az édesanyjuk neve. A nyomozó néni elmondta, hogy ezekre a kérdésekre minden esetben válaszolni kell, ezért így volt ez most is. Aztán megkérdezték, mit tudnak erről a kerékpár ügyről? Persze azok a srácok semmiről se tudtak semmit… De az is igaz, hogy a törvény szerint a tanú megtagadhatja a vallomást – ha azzal magát, vagy közeli hozzátartozóját bűncselekménnyel vádolná. A nyomozó néni elmondta, ez azt jelenti, hogy a tanú csendben maradhat, hazudnia viszont nem szabad! Azt is elmondták nekik, hogy ha bebizonyosodik, hogy ők az elkövetők, akkor meg kell téríteniük az okozott kárt – azaz minimum kifizetni az elrabolt kerékpár árát! Ráadásul, aki elmúlt 14 éves, az már büntethető, ő ellene már vádat is emelhetnek.

Amikor a kisebbik fiú ezt megtudta, akkor mindent elmondott. Kiderült, hogy nekik nem is az a két kerékpár kellett! Pár sarokra a Jusztin utcától van egy szerelőműhely. Ott szerettek volna bringát venni a barátjával, de nem volt elég pénzük, és akkor egy olajos kezű alak mondta nekik, hogy megkaphatják ingyen is, ha szereznek neki két másik kerékpárt. Sőt, akkor még egy-egy ezrest is ad nekik fejenként!
A nyomozó néni elmondta, ez a vallomás nagy segítség volt, mert a környéken már egy ideje több kerékpár is eltűnt. Így amikor a rendőrök elmentek a műhelybe, sok-sok olyan biciklit találtak, köztük az osztálytársainkét is, amelyiknek az eredetét nem tudta  igazolni az az olajos kezű. Ezt nem egészen értettük, így a néni elmagyarázta: nem voltak papírok a kerékpárokhoz. Se számla egy másik boltból, se adásvételi szerződés, hogy vették volna valakitől, se átvételi elismervény – azaz olyan dokumentum, hogy javításra adta be valakinek. Aztán az is kiderült, hogy többen is az olajos kezű megrendelésére lopták a kerékpárokat, amiket azután ez az alak szétszerelt, átfestett, hogy ne lehessen ráismerni, és akkor újként eladta. A rendőrség a bizonyítás érdekében az összes ilyen kerékpárt lefoglalta,. Amikor a büntetőeljárás érdekében már nem volt szükség a bringákra, természetesen mindenki visszakaphatta jogos tulajdonát. Vagy ahogyan a nyomozó néni mondta rendkívül hivatalosan: megszüntették a kerékpárok lefoglalását. Külön szerencse, hogy az osztálytársaink szülei igazolni tudták, hogy ők vásárolták a kerékpárokat , így kerülhettek vissza ilyen gyorsan a cangák.

Amikor meghallgattuk az egész történetet, bizony begurultuk mi is! Csakhogy mi a méregtől… de kicsit meg is sajnáltuk a két srácot, hogy így becsapták őket. Az egyik lány, aki szintén nyomozó akar lenni, azt is megkérdezte, mi lesz azzal, aki miatt ilyen helyzetbe kerültek a rabló fiatalok. A rendőr néni azt mondta, jobban jártak volna azok ketten, ha inkább szólnak a szüleiknek és a rendőröknek – ahelyett, hogy kerékpárokat rabolnak kisebb gyerekektől!
Mert igaz, hogy a kerékpárok megkerültek, de amit tettek, az nagyon súlyos dolog! De megnyugtatott mindenkit, hogy sikerült az egész ügyet felderíteni, és az olajos kezű sem ússza meg a tetteit büntetés nélkül.

De erre mi már alig tudtunk figyelni, mert sokkal jobban érdekelt minket, hogy most, hogy megvan a két bicaj, vajon megyünk-e a Nagyrétre bringatúrázni? De akármilyen kedves, és ügyes volt a nyomozó néni, erre nem tudta a választ. Cserébe viszont felajánlotta, hogy ha érdekel minket, segít megszervezni, hogy az egész osztály elmehessen a bírósági tárgyalásra, amikor ezt a kerékpárrablási ügyet tárgyalják.  

 

Jog-Ász

Tedd próbára magad! Figyelj a felső szegélyen olvasható kategóriára, és találd ki, mire gondoltunk! Összesen tíz fogalomkörben kell kitalálnod a feladványokat, melyek az igazságszolgáltatás rendszeréhez kapcsolódnak.
A megoldáshoz az alul látható betűkből választhatsz. Ha olyan betűre kattintasz, ami nem szerepel a feladványban, akkor lehull egy levele a virágnak. Ha viszont jó a választásod, visszakerül a helyére. Ha minden virágszirom és levél lepotyog, vége a játéknak.