1 2 3 4 5 6
Fogalom Magyarázat
Alaptörvény

Ez a legfontosabb jogszabály, amiben le van írva, hogy a magyar embereknek milyen alapvető jogai és kötelezettségei vannak, és hogy hogyan működik az ország. Például az is az Alaptörvénybe van foglalva, hogy Magyarország hivatalos nyelve a magyar, a fővárosa Budapest, forinttal fizetünk, és le van benne rajzolva a címerünk és a zászlónk is.

Bíró

A bíró az igazságszolgáltatás megtestesítője, a bíróságon dolgozik, és az feladata, hogy a bírósági ügyekben döntsön, ezek lehetnek például emberek közötti viták vagy annak eldöntése, hogy egy adott ember bűncselekményt követett-e el vagy sem. A bíró főként büntető- vagy polgári eljárásokban ítélkezik. A büntető ügyben a törvényben meghatározott büntetést szabja ki, vagy felmenti a vádlottat. A polgári perben a bíró nem büntet meg senkit, hanem eldönti, hogy az egymással vitatkozó felek közül kinek van igaza. A bíráknak nem egyedül kell meghozniuk a döntést, hiszen egyrészt segítik őket a törvények és más jogszabályok, illetve bonyolult ügyekben több bíró együtt dönt.

Bíróság

Itt dolgoznak a bírák. A bíróságok elsődleges feladata az igazságszolgáltatás, melynek keretében védik és biztosítják az emberek jogait, és megbüntetik a bűncselekmények elkövetőit. Ha bárki megsérti egy másik ember alapvető jogait, a bíróság feladata, hogy polgári vagy büntető eljárás keretében orvosolja a sérelmet. Az emberek alapvetően kétféle módon kerülhetnek kapcsolatba a bírósággal: vagy önszántukból, mert saját érdekeik ezt kívánják, vagy másnak az akaratából. Ez a helyzet akkor, ha valakit beperelnek, vagy amikor valaki bűncselekményt követ el. Gyakran fordul elő az is, hogy nem "főszereplőként" kell bíróságra járnunk, hanem pl. tanúként vagy sértettként. Ekkor sem mi akarjuk igénybe venni a bírósági eljárást, mégis meg kell jelennünk, hiszen tanúvallomást tenni állampolgári kötelezettség.

Bírósági döntés

A bíróság az eljárás során határozatot hoz, amivel befejezi az ügyet. Ha a büntetőeljárás során bebizonyosodott, hogy az elkövető bűnös, akkor a törvényben meghatározott büntetést szabják ki vele szemben. Ha azonban bűnösségét nem sikerült bizonyítani, akkor a bíróság a vádlottat felmenti az ellene emelt vád alól. A polgári perben a bíróság nem büntet meg senkit, hanem ítéletében eldönti, hogy az egymással vitatkozó felek közül kinek van igaza. Az ítéletet a bíróság állva hirdeti ki, és az ítélethirdetést a tárgyaláson résztvevők is állva hallgatják végig.

Bizonyíték

A bizonyítékok segítenek dönteni a bíráknak az előttük folyamatban lévő ügyben. Büntetőeljárás során a bíró a bizonyítékok alapján tudja állapítani, hogy a vádlott követte-e el a bűncselekményt vagy sem. Bizonyíték lehet pl.: egy tanúvallomás, egy fénykép, egy tárgy vagy egy hivatalos irat. 

Bűncselekmény

Ha olyasmit teszel, amit a jogszabályok tiltanak, akkor bűncselekményt követsz el. És ha elmúltál 14 éves, akár csak egyetlen nappal is, akkor téged már meg is lehet büntetni. Az, hogy mekkora büntetést kapsz, elsősorban attól függ, hogy pontosan mit tettél és ez mekkora veszélyt jelent másokra.

Bűnsegéd

Aki bármilyen segítséget nyújt ahhoz, hogy a bűncselekmény tettese megvalósítsa a cselekményét. Ez a segítség lehet fizikai segítség is, például ha a tettest valaki a helyszínre szállítja autóval. Lehet azonban pszichikai segítség is, ami azt jelenti, hogy a tettest lelkileg támogatja, például biztatja, hogy kövesse el a bűncselekményt, vagy tanácsot is ad ehhez. A bűnsegéd is elkövetőnek számít, csak ő nem tettes, hanem részes.
Bűnsegédként is ugyanúgy megbüntethetnek, mintha te követted volna el a bűncselekményt.

Büntetés-végrehajtási intézet

Az a hely, ahova az elítélteket szállítják szabadságvesztés büntetésük letöltésére. Attól függően, hogy mennyire súlyos bűncselekményt követtek el, az elítélteken a büntetést különböző fokozatokban hajtják végre, ezek a fogház, a börtön, és a fegyház. Azok a fiatalkorúak, akiket végül szabadságvesztésre ítéltek, a fiatalkorúak büntetés-végrehajtási intézetében töltik ki a büntetésüket. Fiatalkorú elkövetővel szemben javítóintézeti nevelés is kiszabható, amit javítóintézetben hajtanak végre. Azoknak az elítélteknek, akik jó magaviseletet tanúsítanak, csökkenhet a büntetésük.

Büntethetőségi korhatár

Az a korhatár, amitől kezdve az elkövető büntethető. Magyarországon a büntethetőségi korhatár 14 éves kortól kezdődik. Tehát ha elmúltál 14 éves, akár csak egy nappal is, és olyasmit teszel, ami törvénybe ütközik, akkor a bíróságon elítélhetnek.

Büntetőeljárás

A büntetőeljárás során az arra jogosult állami szervek vizsgálják, hogy milyen cselekmény történt, az bűncselekmény-e, ha igen, ki követte el, és ezért milyen büntetést kell vele szemben alkalmazni.
Az eljárásban az úgynevezett vádat az ügyész képviseli, a védelmet ügyvéd látja el, az ítélkezés pedig a bíróság feladata.
A büntetőeljárás három fő szakaszból áll:
1. nyomozás, amikor melynek során a nyomozó hatóság (ez a legtöbb esetben a rendőrség) a cselekmény minden körülményét igyekszik felderíteni, beszerezni a szükséges bizonyítékokat,
2. vádemelés, amikor melynek során az ügyész az összes körülmény szem előtt tartásával dönt arról, hogy a bíróság eljárását kezdeményezi-e vagy sem,
3. bírósági szakasz, ami a büntetőeljárás központi szakasza, itt döntenek a büntetőjogi felelősségről .

Cselekvőképesség

Cselekvőképes az, aki saját maga köthet szerződést, és dönthet az életéről, ezért csak a felnőttek rendelkeznek teljes cselekvőképességgel. Vannak viszont olyan szerződések, amiket egy gyerek is megköthet egyedül, így például elmehet a boltba vásárolni vagy vehet fagyit, viszont egy autót már nem vehet, mert az egy komoly és drága dolog, ezért azt csak a felnőttek vehetnek. Fontos, hogy a 14 évesnél idősebb gyerekek több dolgot is megtehetnek, például dolgozhatnak és pénzt kereshetnek, amit el is költhetnek, viszont ha valami rosszat csinálnak és bajba kerülnek, akkor őket meg lehet büntetni illetve felelősségre lehet vonni.

Érdekelt fél

A bíróság a gyerekeket, mint érdekelteket azért hallgatja meg, hogy megtudja, mit szeretnének, és ennek figyelembevételével döntsön. Például a bíró elbeszélget a gyerekekkel a szülők válása esetén, mert olyan fontos kérdésben, hogy melyik szülőjével szeretne lakni figyelembe veszi a bíróság a gyerekek akaratát. Azért hívjuk a gyerekeket a perben érdekelt félnek, mert a bíró mindig a gyerek érdekét, és nem a felnőttét tarja szem előtt.

Esküdtszék

Hétköznapi emberekből – általában 12 főből – álló testület, akiknek az a feladata, hogy  a  bíróság előtt lévő büntetőügyben eldöntsék, hogy a vádlott „bűnös” vagy „nem bűnös”. Az esküdtek különböző szempontok szerint, alkalmanként kerülnek kiválasztásra. Magyarországon nem működik esküdtbíráskodás, hasonló szerepet töltenek be az ülnökök.

Felbujtó

Az, aki más személyt szándékosan arra vesz rá, hogy bűncselekményt kövessen el. Például, ha valaki megbíz egy másik személyt, hogy verje meg, és ezt ő meg is teszi, akkor a megbízó felbujtó lesz.
Felbújóként is ugyanúgy megbüntethetnek, mintha te követted volna el a bűncselekményt.

Feljelentés

Feljelentést bűncselekmény esetén szoktak tenni, általában a nyomozó hatóság (legtöbb esetben a rendőrség) vagy az ügyész előtt. Írásban és szóban is meg lehet tenni. Bárki tehet feljelentést, ha bűncselekményre utaló cselekedetet lát. Nem kötelező minden esetben, feljelentést tenni, azonban van pár olyan bűncselekmény, amelynél ha nem teszünk feljelentést, azzal mi magunk is bűncselekményt valósítunk meg.

Fellebbezés

Ha a bíróság ítéletével valaki nem ért egyet, akkor nem kell abba beletörődnie, hanem az ellen jogorvoslattal lehet élni. A fellebbezést egy másik, magasabb szintű bíróság bírálja el, aminek az a célja, hogy ha tévedett az elsőfokú bíróság, ezt a tévedést a másodfokú bíróság kijavítsa. A "több szem többet lát" bölcsessége a bírósági eljárásra is igaz.

Fiatalkorú

A büntetőjogban az számít fiatalkorúnak, aki a bűncselekmény elkövetésekor a 14. életévét már betöltötte, de a 18. életévét még nem. Az is fiatalkorúnak számít, aki a 18. születésnapján követ el bűncselekményt.

Gondatlanság

Ha valaki olyat csinál amivel egy másik embernek kárt vagy sérülést okoz, akkor előfordulhat, hogy felelnie kell érte a bíróság előtt akkor is, ha azt nem szándékosan, hanem gondatlanságból okozta. Ezért fontos, hogy mind a gyerekek, mind a felnőttek úgy viselkedjenek, hogy azzal másoknak ne okozzanak semmi rosszat.

Gyanúsított

A büntetőeljárásnak több szakasza van, ezekben a szakaszokban máshogy hívják a terheltet, vagyis azt, akivel szemben folyik a büntetőeljárás. A nyomozás során a terheltet gyanúsítottnak hívják.

Gyermekbarát Igazságszolgáltatás

A gyerekek többféle módon kerülhetnek kapcsolatba az igazságszolgáltatással. Lehetnek tanúk, sértettek, érdekelt felek vagy elkövetők. Ez sokszor elég félelmetes, mert a gyerekek nem értik, hogy mi történik, miről beszél a sok felnőtt, és hogy ők maguk mit tehetnek és mit nem. A gyermekbarát igazságszolgáltatás azt jelenti, hogy próbáljuk a gyerekek számára picit könnyebbé tenni ezt a találkozást, feloldani az esetleges félelmeket és megismertetni őket az igazságszolgáltatás menetével. Ezt például úgy tesszük, hogy elmagyarázzuk, hogy mi történik majd velük a bíróságon. A rendőrségen, pedig egy olyan szobát rendezünk be nekik, amely a legjobban egy gyerekszobára hasonlít, hogy jobban érezzék magukat, amikor meghallgatják őket.

Gyermekelhelyezés

Amikor a szülők válnak, és nem tudnak megegyezni egymással, a bíróság dönt arról, például, hogy melyik szülőnél lakjon tovább a gyermek, és mikor találkozzon a másik szülőjével. A bíróság mielőtt dönt erről, természetesen kikéri a gyerekek véleményét, és figyelembe veszi azt, hogy mit szeretnének. Ennek érdekében a bíró beszélgetni szokott a gyerekekkel. Ha egy gyermek 14. életévét betöltötte, akkor csak annál a szülőjénél lehet elhelyezni, amivel ő egyetért.

Gyermekjog

Minden embernek vannak vele született jogai és ezeket másoknak tiszteletben kell tartani. Ilyen alapvető jog például az, hogy azt gondolhatsz, amit akarsz és kimondhatod a véleményedet. Jogod van a pihenéshez és ahhoz, hogy titkaid legyenek. Emellett minden 18 éven aluli személynek vannak külön jogai is, ezeket hívjuk gyermekjogoknak. A gyermekek jogait az ’ENSZ Gyermekjogi Egyezményben’ foglalták össze. Egy gyermeknek például joga van ahhoz, hogy családban nőjön fel és mindkét szülőjével tartsa a kapcsolatot. Ami nagyon fontos, hogy a gyerekeket tilos bántalmazni és a felnőttek kötelessége, hogy mindig a gyermek legfőbb érdekét tartsák szem előtt.

Gyermekkorú

A büntetőjogban az számít gyermekkorúnak, aki nem töltötte be a 14. életévét, amikor elkövette a bűncselekményt. A gyermekkorú elkövető ugyan nem büntethető, de vele szemben más jellegű, nevezetesen gyermekvédelmi intézkedést lehet alkalmazni.

Gyermekmeghallgató szoba

Sokszor a gyerekek számára nagyon nehéz a rendőrségen elmondani, ha láttak egy bűncselekményt vagy netán maguk lettek annak sértettjei. Ezért sok rendőrségen van már gyermekmeghallgató szoba. Ez a szoba majdnem olyan, mintha a saját gyermekszobád lenne, lehet benne babákkal és plüssmacikkal játszani vagy akár rajzolni. Így sokkal jobban el tudod mondani, hogy pontosan mi történt veled vagy mit láttál.

Gyermektartás

Amikor az a szülő, aki nem a gyerekkel él segít a másik szülőnek azzal, hogy pénzt ad neki annak érdekében, hogy a gyereküknek mindene meglegyen, amire szüksége van.

Idézés

Ha el kell menned a bíróságra vagy a rendőrségre, hogy kihallgassanak, akkor előtte be fognak téged idézni. Ezt megtehetik egy levélben vagy akár telefonon is. Ilyenkor tájékoztatnak arról, hogy mikor és hová kell elmenned, és milyen ügyben szeretnének elbeszélgetni veled. Ha még nem vagy 14 éves, akkor ugyan a szüleidet idézik, de attól még neked szól és kapsz egy külön gyerekeknek szóló tájékoztatót. Ha viszont elmúltál 14 éves, akkor téged idéznek, de persze a szüleid is tudni fognak róla. Nagyon fontos, hogy ha megidéznek, akkor mindenképpen kell jelenned a bíróságon!

Igazságszolgáltatás

A bíróságok feladata az igazságszolgáltatás, ami azt jelenti, hogy ha az egyik ember megsérti a másik jogait vagy egy jogszabályt, akkor a bíróság lefolytatja a polgári vagy a büntető eljárást és a végén eldönti, hogy kinek volt igaza, vagy aki bűnös, arra büntetést szab ki.

Ítélet

A bírósági eljárás végén megszülető döntés. A büntetőeljárásban az ítélet lehet felmentő vagy bűnösséget megállapító, míg polgári eljárásban marasztaló, elutasító vagy megállapító. Az ítélet ellen a kihirdetést követően jogorvoslatot lehet benyújtani, ami azt jelenti, hogy a bíróság döntése még nem végleges, azt a másodfokú (vagy harmadfokú) bíróság, ha úgy látja jónak, megváltoztathatja. Az ítélet a jogerőssé válását követően azonban mindenkire nézve kötelező.

Jegyzőkönyv

Egy olyan irat, amibe a rendőrség vagy a bíróság minden fontos dolgot leír, ami a kihallgatás vagy a tárgyalás alatt történt. Például azt is beleírják, hogy kik voltak jelen, mit kérdeztek tőled, és te mit válaszoltál nekik. Ezt te is és a szüleid is elolvashatják, és ha jól írták le, amit mondtál, akkor nincs több teendőd, ha viszont valamivel nem értesz egyet, azt kijavíthatod.

Jogorvoslat

A jogorvoslat azt jelenti, hogyha úgy érzed, hogy valamely állami szerv vagy a bíróság döntése nem megfelelő, vagy sérti valamely jogodat, akkor egy másik, magasabb szervhez vagy magasabb fokú bírósághoz fordulhatsz. Ilyenkor még egyszer megvizsgálják az ügyedet és újra döntenek benne. Jogorvoslat pl. a fellebbezés.

Jogszabály

Egy olyan szabály, amit mindenkinek kötelező betartani. Jogszabály például a törvény. A jogszabály elnevezés azt fejezi ki, hogy olyan szabályról van szó, amely jogi jelentőségű. Vannak másféle szabályok is: szokás, erkölcs, illem, divat, valamilyen játék vagy sport verseny szabályai, ezek viszont nem jogszabályok.

Kapcsolattartás

Ha a szülők elválnak a gyermek azzal a szülőjével, akivel nem lakik együtt továbbra is személyes és közvetlen kapcsolatot tarthat fenn. Ha a szülők nem tudnak megegyezni a bíróság rendezi a kapcsolattartás szabályait. A kapcsolattartás magában foglalja azt, hogy a szülő meglátogathatja a gyermeket otthonában, együtt elmehetnek közös programokra, a levelezést, a telefonálást, az ajándékozást, és a csomagküldést. Ezen kívül a tanítási szünetek és a többnapos ünnepek alkalmával hosszabb időt is együtt tölthetnek.

Kihallgatás

A rendőrségen, az ügyészségen vagy a bíróságon történik és az a célja, hogy a folyamatban levő ügyről minél több információt szerezzenek. Kihallgatáson részt kell vennie a terheltnek, és minden olyan személynek, aki bármilyen információval szolgálhat az ügy felderítésében, elbírálásában. A fiatalkorú tanú kihallgatásánál a törvényes képviselője és a gondozója jelen lehet. Ha téged hallgatnak ki, akkor különösen oda kell figyelni arra, hogy mindent úgy magyarázzanak el és kérdezzenek tőled, hogy te azt megértsd. Ha mégsem érted, akkor bátran szólj vagy tegyél fel kérdéseket!

Kiskorú

A polgári jog szerint kiskorú vagy addig, ameddig a 18. életévedet be nem töltötted. A kiskorúság azért lényeges, mert rájuk eltérő szabályok vonatkoznak, nem tehetnek meg annyi mindent, mint a felnőttek, és az élet minden területén máshogy is kell kezelni őket. De nagyon fontos tudni, hogy a gyerekeknek is ugyan olyan jogaik vannak, mint a felnőtteknek.

Mediáció (közvetítés)

Fontos hangsúlyozni, hogy csak a legvégső esetben célszerű bírósághoz fordulni. Mindig és mindenki számára előnyösebb, ha a vitákat békés úton tudja rendezni, erre szolgál a közvetítés. A közvetítés a pernél azért jobb megoldás, mert pénzt, időt, energiát takaríthatunk meg vele. A közvetítés lényege, hogy a közvetítő leül a felekkel és segít tisztázni a vitát, valamint olyan megoldást találni, amely mind a két fél számára jó. Például a szülők közvetítő segítségével peren kívül is megállapodhatnak arról, hogy kinél legyen a gyermekük lakóhelye, és a gyermek a különélő szülőjével mikor találkozhasson.

Megrovás

Egy intézkedés. Ha valaki kisebb bűncselekményt követ el, akkor a rendőrség, az ügyészség vagy a bíróság felszólítja az elkövetőt, hogy a jövőben semmilyen bűncselekményt ne kövessen el. Bár a megrovással az ügy lezárul, azonban bizonyos ideig „nyoma marad” a bűnügyi nyilvántartásban.

Motozás

Ha valakiről azt feltételezik, hogy olyan dolgot tart magánál, ami a bűncselekménnyel összefüggésbe hozható, motozást rendelhetnek el vele szemben. Ilyenkor átvizsgálhatják a ruháját, a csomagjait, a nála lévő tárgyakat, például táskát, de akár az autóját is. Ha a testét vizsgálják át, akkor férfit csak férfi, nőt csak nő motozhat.

Nagykorú

Az a személy, aki felnőtt, tehát, aki elmúlt 18 éves vagy annál fiatalabb, de már házas. A büntetőjog szerint azonban csak az számít nagykorúnak, aki a bűncselekmény elkövetésekor a 18. életévét betöltötte.

Nyomozás

A nyomozást végző hatóság a nyomozás folyamán arra törekszik, hogy minél több bizonyítékot kutasson fel annak érdekében, hogy meg lehessen állapítani, hogy hogyan történt a bűncselekmény, és azt ki követte el. Amennyiben a nyomozás eredménytelenül zárul le, akkor nincs lehetőség a terhelt bíróság elé állítására.

Per

Az Alaptörvény és más törvények számos jogot biztosítanak az embereknek, így például az élethez, a tulajdonhoz, a becsülethez, és a véleménynyilvánítás szabadságához való jogot. Ha bárki megsérti ezeket az alapvető jogokat, a bíróság feladata, hogy a sérelem jellegétől függően polgári vagy büntetőper keretében orvosolja a sérelmet. A pert bíróság folytatja le, és a végén ítéletet hoz.

Polgári eljárás

Sokszor érhet valakit sérelem az életben úgy is, hogy a sérelem okozója nem bűncselekményt követ el. Ilyen például az, ha valaki pénzt adott kölcsön, de nem kapja időben (vagy egyáltalán) vissza, vagy ha bérbe adta a lakását, de nem kapja meg a lakbért. Lehet vitája bárkinek a rokonaival, hogy kit illet meg az örökség, válni akarhat a házastársától, vagy a szülők nem tudnak megállapodni, hogy kinél legyen a közös gyermekük elhelyezve. Az ilyen viták eldöntésére a bíróságok hivatottak, úgynevezett polgári peres eljárás keretében.

Rendőrség

A rendőrség alapvető feladata a bűncselekmények megakadályozása, felderítése, a közbiztonság, a közrend és az államhatár rendjének védelme. A rendőrség működését a Kormány irányítja.

Sértett

A büntetőeljárás egyik résztvevője a sértett. Sértett lehet bárki (tehát ember és szervezet, intézmény stb. egyaránt), akinek vagy aminek a jogait más megsértette vagy veszélyeztette.

Szakértő

Ha az eljárás során a döntéshez olyan különleges szakértelem szükséges, amellyel a bíróság nem rendelkezik, a bíróság szakértőt rendel ki. Így például az olyan perekben ahol sor kerül egy gyermek meghallgatására ott a bíróság olyan szakértő személyt rendel ki, aki szereti a gyerekeket és jól ért a nyelvükön. A szakértő csak beszélget a gyermekkel, és ezen a beszélgetésen elhangzottakat leírja a bírónak, ami sokat segít abban, hogy a bíró olyan döntést hozzon, ami a gyermek számára a legjobb.

Szándékosság

Ha valaki szándékosan egy másik embernek kárt vagy sérülést okoz, akkor felelnie kell érte a bíróság előtt.

Tanú

Az a személy, akit az eljárás folyamán kihallgatnak, mert valószínűsíthető, hogy az ügy eldöntéséhez szükséges érdemi információ birtokában lehet. A tanúvallomás a bizonyítás egyik formája.

Tárgyalás

A bírák a bíróságokon tárgyaláson döntenek az előttük folyamatban lévő ügyben. A tárgyaláson attól függően, hogy polgári vagy büntető ügyről van szó, részt vesznek a felek vagy a sértett és a vádlott, továbbá bíró, az ügyész, az ügyvéd, a jegyzőkönyvvezető, a szakértő, és a hallgatóság (például hozzátartozók, barátok, érdeklődők, újságírók). A bírósági tárgyalások általában nyilvánosak, azon bárki jelen lehet, viszont vannak olyan esetek, amikor pl. a gyermekek védelme érdekében zárt tárgyalást rendelhetnek el. A tárgyalás kötött szabályok szerint zajlik, minden résztvevőnek megvan a szerepe, az, hogy mikor szólalhat fel és hogyan követik egymást az egyes eljárási cselekmények, amíg a bíróság meghozza a döntését.

Társtettesek

A társtettesek elkövetők, akik ugyanazt a bűncselekményt egységes szándékkal, közösen valósítják meg.

Terhelt

Aki a bűncselekményt megvalósította. A nyomozás során gyanúsítottnak, a bírósági szakaszban vádlottnak, ha pedig vele szemben büntetést szabott ki a bíróság, vagy bizonyos intézkedést alkalmazott, elítéltnek hívjuk.

Törvény

Az Alaptörvény után a legmagasabb szintű jogszabály, amit csak az Országgyűlés hozhat meg. Az emberek életének minden területét érintik a törvények, ezért a rendszerük meglehetősen bonyolult. De gondoljunk csak arra, az élet maga is mennyire bonyolult. A törvények nagyon fontosak, mert rendezik az emberek életét, és biztosítják a békét, a biztonságot és az emberek alapvető jogait és kötelezettségeit.

Törvényes képviselő

A gyerekek a perben nem járhatnak el egyedül, ezért a törvényes képviselőjük vesz részt a tárgyaláson, és képviseli az érdekeiket. A törvényes képviselő általában a gyerekek anyukája vagy apukája. Ha a bíró úgy dönt, hogy meghallgatja a gyermeket a szülei válásakor, akkor ezen a beszélgetésen a törvényes képviselők általában nincsenek jelen, mert így a gyermek és a bíró sokkal kötetlenebbül tud beszélgetni.

Ügyészség

Az igazságszolgáltatás közreműködőjeként az állam büntetőigényét érvényesíti. Az ügyészség üldözi a bűncselekményeket, fellép más jogsértő cselekményekkel és mulasztásokkal szemben, valamint elősegíti a jogellenes cselekmények megelőzését. Az ügyészség élén a legfőbb ügyész áll. A büntető igazságszolgáltatás egyik legfontosabb résztvevője. Nyomoz, törvényességi felügyeletet gyakorol a nyomozás felett, vádat emel, képviseli a vádat a bírósági eljárásban, befolyással bír az ítélet kialakítására.

Ügyvéd

Olyan jogban jártas szakember, aki ismeri a jogszabályokat és ezzel a tudással másoknak segít jogi dolgokban valamint képviseli őket jogi eljárásokban. Például tanácsokat ad, elkísér a bíróságra vagy a rendőrségre is, ellátja a jogi képviseletet, illetve büntető ügyekben a védelmet. Az ügyvéd ügyfele érdekeit tartja szem előtt, folyamatosan annak igazáért harcol.

Ülnök

Ha a bíróság tanácsban jár el, a tárgyaláson középen foglal helyet a hivatásos bíró és mellette két oldalt egy-egy ülnök. A bírósági ülnök nem jogász, egy átlagos hétköznapi ember. Azért vesz részt a tárgyaláson, hogy segítsen a bírónak más szemszögből is látni az ügyet és részvétele az igazságszolgáltatásban biztosítja az állami hatalom feletti társadalmi kontrollt.

Vád

A bírósági eljárás alapvető feltétele. A vádirat benyújtásával kezdődik a büntetőeljárás bírósági szakasza. A vádat vagy az ügyész képviseli, vagy pedig bizonyos bűncselekmények esetén a magánvádló. A bűnösséget megállapító ítélethez bizonyítani kell, hogy a vádiratban foglalt bűncselekményeket a terhelt követte el.

Vádlott

A terheltet a bírósági eljárás során vádlottnak hívják.

Válás

Ha a házastársak úgy érzik, hogy már nem tudnak együtt élni, akkor kezdeményezik a bíróságnál a házasságuk felbontását. Ha a házastársaknak van közös gyermeke, aki még kiskorú, akkor a házasság felbontásánál az ő érdekét is figyelembe kell venni. Fontos, hogy a gyermek aktívan részt vehet a sorsát érintő lényeges kérdések eldöntésében, ezért a bíróság kikéri a gyermek véleményét. A válás után a gyermek ugyan úgy találkozhat mindkét szülőjével, a nagyszüleivel, együtt tölthetik a hétvégéket, az ünnepeket és csinálhatnak együtt közös programokat, igaz kicsit jobban meg kell szervezni, hogy mikor kivel, de ebben is segít a bíróság.

Védelem

A védelemhez való jog azt jelenti, hogy ha valakit egy bűncselekmény elkövetésével vádolnak, az ellene folyó büntetőeljárás során egy jogban jártas szakembert, ügyvédet bízhat meg azzal, hogy képviselje az érdekeit. Ha nem akar ügyvédet megbízni, saját maga is védheti magát.
Ha valakinek nincs pénze arra, hogy ügyvédet fogadjon, akkor a nyomozó hatóság vagy a bíróság rendel ki számára egyet, mert senki sem maradhat védelem nélkül.